Światowy dzień serca logo

Strona główna      Inne wpisy     Zobacz więcej

Napisz do nas

Klub światowy dzień serca

Dowiedz się więcej
o schorzeniach wzroku

Rzuć okiem na dzień serca

Sprawdź organizatorów

Obchody w Gdańsku

Napisz do nas

Dołącz do klubu

Dowiedz się więcej

pamiętaj o sercu
 

Czy stożek rogówki można wyleczyć?

Stożek rogówki to choroba występująca raz na 1000-2000 osób. U chorych rogówka z czasem robi się coraz cieńsza, a w konsekwencji dochodzi do charakterystycznego wybrzuszania się. Współczesne metody leczenia umożliwiają zatrzymanie schorzenia i przywrócenie poprawnego widzenia. Ważne, aby wcześnie rozpoznać chorobę, ponieważ im mniejsze zmiany zajdą, tym wymagają mniej inwazyjnego leczenia.

Stożek rogówki – jakie są pierwsze objawy? Mocne pogorszenie wzroku, obraz staje się zniekształcony lub zwielokrotniony w jednym oku. Bardzo charakterystyczna jest uporczywa chęć pocierania oczu, ból oka i zamglone widzenie. Któreś z tych objawów wystąpiły? Koniecznie umów się na wizytę u okulisty. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym mniej inwazyjne leczenie Cię czeka. Schorzenie najczęściej jest rozpoznawane w wieku nastoletnim, ale może się rozpocząć również u małych dzieci. W początkowym stadium choroby stosuje się cross – linking. Terapia ma na celu zahamować rozwój choroby poprzez wzmocnienie połączeń między włóknami kolagenowymi. Sztywniejsza rogówka to mniejsza podatność na uwypuklenia.

Zabieg polega na nasączeniu rogówki kroplami z witaminą B12, a następnie naświetlaniu światłem ultrafioletowym. W efekcie następuje fluorescencja ryboflawiny i tworzą się nowe połączenia między włóknami kolagenu. Jeśli choroba się już mocniej rozwinęła stosuje się zabieg wszczepienia pierścieni Intacs. Lekarz za pomocą lasera femtosekundowego tworzy w oku tunele, do których wszczepia pierścienie. Zabieg jest bardzo precyzyjny, bezpieczny i szybki. Całość przebiega w znieczuleniu kropelkowym, a po niedługim odpoczynku pacjent może wrócić do domu.

 

Światowy Dzień Serca Kraków

Zadbaj o swój wzrok
Zadbaj o swoje zdrowie

Co mówią o nas czytelnicy?

"Warto wiedzieć jak zadbać o swoje zdrowie, dzięki temu można uniknąć wielu chorób."

Marek P. Białystok

 

Dowiedz się więcej!

Rzuć okiem na nasz dział porad

 

Czy dalekowzroczność jest uleczalna?

Dowiedz się więcej na temat nadwzroczności i sposobach leczenia

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Zapoznaj się z informacjami na temat korygowania wad wzroku

Inne wpisy

Badanie wzroku

Więcej o krótkowzroczności

Sprawdź!

Kopiowanie treści zabronione © 2019 przez autora Światowy Dzień Serca i Mirosława Owczarza

Pomagaj z nami!

Strona główna Dalekowzroczność