Klub światowy dzień serca
Dowiedz się więcej o schorzeniach wzroku

Rzuć okiem na dzień serca

Sprawdź organizatorów

Obchody w Gdańsku

Wiadomości

Dołącz do klubu

Dowiedz się więcej

telefon w rece

Czy stożek rogówki można wyleczyć?

Stożek rogówki to choroba występująca raz na 1000-2000 osób. U chorych rogówka z czasem robi się coraz cieńsza, a w konsekwencji dochodzi do charakterystycznego wybrzuszania się. Współczesne metody leczenia umożliwiają zatrzymanie schorzenia i przywrócenie poprawnego widzenia. Ważne, aby wcześnie rozpoznać chorobę, ponieważ im mniejsze zmiany zajdą, tym wymagają mniej inwazyjnego leczenia.

Stożek rogówki – jakie są pierwsze objawy? Mocne pogorszenie wzroku, obraz staje się zniekształcony lub zwielokrotniony w jednym oku. Bardzo charakterystyczna jest uporczywa chęć pocierania oczu, ból oka i zamglone widzenie. Któreś z tych objawów wystąpiły? Koniecznie umów się na wizytę u okulisty. Im szybciej choroba zostanie rozpoznana, tym mniej inwazyjne leczenie Cię czeka. Schorzenie najczęściej jest rozpoznawane w wieku nastoletnim, ale może się rozpocząć również u małych dzieci. W początkowym stadium choroby stosuje się cross – linking. Terapia ma na celu zahamować rozwój choroby poprzez wzmocnienie połączeń między włóknami kolagenowymi. Sztywniejsza rogówka to mniejsza podatność na uwypuklenia.

Zabieg polega na nasączeniu rogówki kroplami z witaminą B12, a następnie naświetlaniu światłem ultrafioletowym. W efekcie następuje fluorescencja ryboflawiny i tworzą się nowe połączenia między włóknami kolagenu. Jeśli choroba się już mocniej rozwinęła stosuje się zabieg wszczepienia pierścieni Intacs. Lekarz za pomocą lasera femtosekundowego tworzy w oku tunele, do których wszczepia pierścienie. Zabieg jest bardzo precyzyjny, bezpieczny i szybki. Całość przebiega w znieczuleniu kropelkowym, a po niedługim odpoczynku pacjent może wrócić do domu.

swiatowy dzien serca logo
telefon w rece

Zadbaj o swój wzrok

Zadbaj o swoje zdrowie

Co mówią o nas czytelnicy?

"Warto wiedzieć jak zadbać o swoje zdrowie, dzięki temu można uniknąć wielu chorób."

Marek P. Białystok

Dowiedz się więcej!

Rzuć okiem na nasz dział porad

Masz jakieś pytania? Śmiało napisz do nas

Czy dalekowzroczność jest uleczalna?

Dowiedz się więcej na temat nadwzroczności i sposobach leczenia

Czy laserowa korekcja wzroku jest bezpieczna?

Zapoznaj się z informacjami na temat korygowania wad wzroku